Telegram @V_Zelenskiy_official
European integration, mutually beneficial energy cooperation and the results of the G7 summit held in Evian were discussed with Slovak Prime Minister Robert Fico. He spoke about diplomatic efforts for peace. They also talked about holding another round of intergovernmental Ukrainian-Slovak consultations. I thank Slovakia for supporting the European integration of Ukraine and opening the first negotiation cluster. We expect progress in opening the rest of the clusters in the near future.
Notes
Із Прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо обговорили євроінтеграцію, взаємовигідну енергетичну співпрацю та результати саміту G7, який відбувся в Евіані. Розповів про дипломатичні зусилля заради миру. Говорили й про проведення чергового раунду міжурядових українсько-словацьких консультацій. Дякую Словаччині за підтримку європейської інтеграції України та відкриття першого переговорного кластера. Розраховуємо на прогрес у відкритті решти кластерів найближчим часом.